Dolar : Alış : 7.8945 / Satış : 7.9088
Euro : Alış : 9.4067 / Satış : 9.4237
HAVA DURUMU
hava durumu

Bitlis5°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 542 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bitlis Kalesi Surlarında Bulunan Kitabe Çözümlendi

28 Eylül 2020 - 10.664 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Bitlis Kalesi Surlarında Bulunan Kitabe Çözümlendi
Bitlis Kalesi Surlarında Bulunan Kitabe Çözümlendi

Bitlis’in önemli turizm destinasyonlarından Bitlis Kalesi’nde, surların dibinde bulunarak, kale sınırları içindeki zabıta binasının deposuna götürülen Kanuni Sultan Süleyman dönemine ait mermer kitabe çözümlenerek kayıt altına alındı.
Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Bitlis’te, il merkezindeki kaya bloklarının üzerine kurulan Bitlis Kalesi, ihtişamlı yapısı ve geçmiş dönemlere ait eserleriyle kentin turizmine katkı sunuyor.
Ahlat Müze Müdürlüğünce kalede yürütülen kazılar sırasında, tarihe ışık tutan buluntular ortaya çıkarılarak kayıt altına alınıyor.
Bu kapsamda kalenin çevresinde araştırma yapan kazı ekibi, mezar taşına benzetilen mermerin, daha önce zabıta ekiplerince bulunan ve zarar görmemesi için depoya kaldırılan kitabeye ait olduğunu öğrendi. Bunun üzerine çalışma başlatan ekip, mermerin, Kanuni Sultan Süleyman dönemine ait tamirat kitabesi olduğunu tespit etti. 1533-1534 yıllarında yazıldığı belirlenen tamirat kitabesi, çözümünün yapılmasının ardından Ahlat Müze Müdürlüğüne teslim edilerek kayıt altına alındı.
Kitabede, ‘Türk’ün, Arap’ın, Acem’in tek hükümdarı ve cihan hakimi Selimşah oğlu Sultan Süleyman tarafından bu kale yenilenmiştir.’ ifadesinin yazıldığı öğrenildi. “Kitabeyi müzeye teslim ettik”
Kazı çalışmalarına koordinatörlük yapan Fırat Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Korkmaz Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi kaynaklara göre Bitlis Kalesi’nde birçok kitabenin olduğunu söyledi.
Araştırmalarda bugüne ulaşan kitabe sayısının çok az olduğunun farkına vardıklarını anlatan Şen, şöyle konuştu:”Önceden Kanuni Sultan Süleyman dönemine 1535-1536 yıllarına ait bir kitabeyi kamuoyuyla paylaşmıştık. 2019’daki kazı çalışmaları kapsamında da Kanuni Sultan Süleyman dönemine ait ikinci bir tamirat kitabesine ulaştık.
Kale etrafındaki araştırmalarımız ile vatandaşlarla yaptığımız görüşmelerde, burada yazılı bir taşın bulunduğunu ancak bunun bir mezar taşı olduğunun rivayet edildiğini söylediler. Taşın da bugünkü zabıta binasına kaldırıldığını söylemeleri üzerine binaya giderek yerinde inceleme fırsatımız oldu.”
Yaptıkları incelemede taşın, kalenin tamirat kitabesi olduğunu tespit ettiklerini vurgulayan Şen, Hicri 940 yılına ait dikdörtgen kitabenin 1533-1534 yıllarına tekabül ettiğini aktardı.
Şen, “Kitabede, ‘Türk’ün, Arap’ın, Acem’in tek hükümdarı ve cihan hakimi Selimşah oğlu Sultan Süleyman tarafından bu kale yenilenmiştir’ yazıldığını belirledik.
Yazışmaların ardından kitabeyi, Ahlat Müze Müdürlüğüne teslim ettik. Bununla ilgili bilimsel çalışmalarımızı hazırladık. Aralık ayında da yayınlanacak şekilde gerekli yerlere gönderdik.” bilgisini verdi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika