Dolar : Alış : 5.7479 / Satış : 5.7582
Euro : Alış : 6.3805 / Satış : 6.3920
HAVA DURUMU
hava durumu

Bitlis2°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 421 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bitlis’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 103.Yılı Etinliklerle Kutlandı

08 Ağustos 2019 - 254 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Bitlis’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 103.Yılı Etinliklerle Kutlandı
Bitlis’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 103.Yılı Etinliklerle Kutlandı

Bitlis’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 103. Yılı 5-6-7 Ağustosta ki Etkinliklerin Ardından 8 Ağustos’ta Yapılan Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Bitlis’in düşman işgalinden kurtluşunun 103.yılı 5-6-7 Ağustosta yapılan çeşitli etkinliklerle Büyük Bitlis Buluşması çevresinde başlamıştı.İlk Gün Fuat Sezgin adına Bitlis Eren üniversitesinde yapılan panelle başlayan ve Kardeş türküler gurubunun konseriyle sona ermişti.İkinci gün Yöresel yemek yarışmaları ve Manuş Baba konseri ,üçüncü günde Sünnet şöleni ve Gurup İmera konseriyle devam etmişti.
8 Ağustos günü ise gök meydan miting alanında yapılan etkinliklerle coşkulu bir kutlama yapıldı. Kutlama Programında günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Bitlis Anadolu Lisesi Müdür Baş Yardımcısı Harun Aktay;Türk tarihi büyük kahramanlıklarla doludur.Bitlis bu kahramanlıklarla düşman işgalinden kurtulan ilk il olma özelliğine de sahiptir ifadesini kullandı.

Bitlis’in Düşman İşgalinden kurtuluşunun 103. Yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutlamanın idraki içerisindeyiz.3 Mart 1916 Günü Bitlis deresinden su yerine kan akıyordu.Bitlis’te bulunan piyade alayının ve tüm Bitlis Halkının mücadelesine rağmen Bitlis işgal edilmişti şeklinde konuşan Bitlis Valisi Oktay Çağatay sözlerini şu şekilde sürdürdü.
Rus askeri ve Ermeni çetecileri tarafından işgal edilen Bitlis, yaşlısıyla genciyle eli silah tutan tüm halkıyla mücadeleye katılmış ve kanlı bir süreç başlamıştı. Ülkemizin dört bir yanında yaşanan işgaller karşısında olduğu gibi Bitlisimizin de içinde bulunduğu dönemin tüm olumsuz şartlarına rağmen aziz milletimizin saygıdeğer ecdadımızın sahip olduğu manevi gücü ve bağımsızlık inancıyla eşine az rastlanır bir kahramanlık sergilenmiştir.16. kolordu komutanı olarak Diyarbakır’a atanan Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Bitlis’e gelişi askeri tebaanın moralini çok yükseltmişti.Çünkü o Anafartalar kahramanı olarak isim yapmış ünü bütün orduya ve Anadolu’ya yayılmış 35 yaşında genç bir generaldi.Bitlis bölgesini inatla savunan düşmana 6 Ağustos 1916 günü yaptığı taarruzla Bitlis’in batı yamaçlarında ki düşman siperleri tamamen ele geçirilmiş ve taarruz başarıyla ilerlemişti.Bu sürede Ruslardan 350 asker esir alınmış bütün birliklerimiz Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde kahramanca çarpışmıştır.Vatanın bütünlüğü elbette ki şehitlerimizin fedakarlıklarıyla eşdeğerdir.Bütün değerlerimizin sembolleştiği tek değerimiz ise şanlı Al Bayrağımızıdır.Devletimizin bölünmez bütünlüğü için milletimizin sağlığı,selameti,huzuru ve birliği için canlarını feda eden şehitlerimiz önünde saygı ve minnetle eğiliyoruz.Bitlis o zaman nasıl ki Rus askerlerine güvenerek halkımıza zulmeden Ermenilere karşı nasıl direndiyse bugünde dünyanın çeşitli devletlerinin desteğini alan o Ermenilerin kurmuş olduğu terör örgütlerine karşı aynı imanla aynı gayretle yine güvenlik kuvvetlerinin yanında yer alarak aynı şanlı mücadeleyi vermektedir.Bu vesileyle Bitlis’in kurtuluşunda gerekse bugün verilen mücadelede şehit olan Asker,Polis güvenlik korucularımız ve sivil vatandaşlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum.Hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum.8 Ağustos Kurtuluş günümüz kutlu olsun şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardında lise öğrencileri günün anlam ve önemini belirten şiirler okudular.Şiirlerin okunmasının ardından Bitlis Halk Oyunları ekibi ve Bitlis buluşmaları çerçevesinde ilimize gelen Batman Halk oyunları ekipleri oyunlarını sergilediler.
Törene Bitlis Valisi Oktay Çağatay,Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay.Bitlis İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar,Cumhuriyet başsavcısı Murta Dilsiz ve birçok kurum amiri katıldı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika