Dolar : Alış : 9.2857 / Satış : 9.3024
Euro : Alış : 10.8108 / Satış : 10.8303
HAVA DURUMU
hava durumu

Bitlis15°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 1287 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tarım İl Müdürü Kalya,Patates Tohumluğu Depo Kontrollerinde

17 Aralık 2018 - 56.684 kez okunmuş
Ana Sayfa » Adilcevaz»Tarım İl Müdürü Kalya,Patates Tohumluğu Depo Kontrollerinde
Tarım İl Müdürü Kalya,Patates Tohumluğu Depo Kontrollerinde

İl Müdürü Şener KALYA, İl Müdürlüğü Tohumluk Kontrolörlerinin katılımı ile sertifikalı patates tohumluğu depo kontrollerine katıldı.

Tarım  İl Müdürü Şener KALYA; “Patates, yemeklik ve sanayilik kullanım alanları olan karbonhidrat, vitamin ve mineralce zengin bir endüstri bitkisidir. Dünyada ve son yıllarda ülkemizde sertifikalı tohumluk patates kullanımının artması ile hastalıktan ari, verim ve kalitesi yüksek tohuma olan talebi arttırmıştır.

İlimizin yüksek rakımlı olması, topraklarının hastalıkla bulaşık olmaması, su rezervinin yeterli olması nedeni ile tohumluk patates üretiminde cazibe merkezlerindendir. İlimizde 43.960 dekar alanda 154.696 ton patates üretimi yapılmaktadır.

Bu üretimin yaklaşık yüzde 20’si  Sertifikalı tohumluk patates üretimi oluşturmakta olup Türkiye’de üst sıralarda yer almaktadır. Aynı zamanda 15 yerel sertifikalı tohum üretici ile 2018 yılında ilimizde yaklaşık 4.600 dekarlık alanda 29.900 ton sertifikalı patates tohumluğu üretimi yapılmıştır.

Sertifikalı patates tohumluğu üretimi ile ilgili işlemler İl Müdürlüğümüzde görev yapmakta olan Tohumluk Kontrolörleri tarafından titizlikle yapılmaktadır. Münavebe sistemine titizlikle uyulmaktadır ve üretimin her safhasında tarla kontrolleri yapılmaktadır.

Bu kontroller ekim öncesi toprak numunesi alınması ile başlar ve patates ekiminden sonra üç kontrol daha yapılır. Son olarak patates yumrularından numune alınarak analizlerinin yapılmasının ardından sağlıklı olanlar tohumluk sertifikası alır ve tohum olarak satılır. Tüm üreticilerimizin bereketli bol kazançlı bir yıl geçirmelerini dilerim.” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika