Dolar : Alış : 5.7096 / Satış : 5.7199
Euro : Alış : 6.3359 / Satış : 6.3473
HAVA DURUMU
hava durumu

Bitlis31°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 360 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tatvan’da Öğrencilere Organik Tarım Konulu Seminer Verildi

10 Mayıs 2019 - 186 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Tatvan’da Öğrencilere Organik Tarım Konulu Seminer Verildi
Tatvan’da Öğrencilere Organik  Tarım Konulu Seminer Verildi

Tarım ve Orman Bakanlığının “Organik Tarımın Yaygınlaştırması ve Kontrolü Projesi” kapsamında ilçe İMKB Yatılı Bölge Ortaokulu öğrencilerine “Organik Tarım Konulu Eğitim Semineri” verildi.
Bitlis İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Tatvan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personellerince verilen seminere öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Organik tarımın amacının anlatılarak, önemine dikkat çekilen eğitim semineri oldukça verimli geçti.
Düzenlenen seminer ile ilgili bilgi veren Tatvan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Kurban, proje kapsamında eğitimlerin devam edeceğini söyledi.
Organik tarımın önemine dikkat çeken Tatvan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Kurban, “Dünyada hızlı nüfus artışı ve buna bağlı olarak tarım ürünlerine olan talebin yoğunluğu, son yıllardaki bitkisel ve hayvansal üretimin de yoğun şekilde yapılmasına neden olmuştur.
Üretimde birim alandan yüksek miktarda ve ekonomik ürün alınması öncelikli olduğu için ekolojik denge ve ürün kalitesinde sağlık kriterleri ikinci plana atılmıştır. Bunun sonucu olarak gerek bitkisel gerekse hayvansal üretim çevreye, hayvan ve insan sağlığına zarar vermeye başlamıştır. İnsan sağlığı, hayvan sağlığı, ekolojik çevre ve biyolojik çeşitliliğin korunması için organik üretim gereklidir.
Organik Tarım amacı; Üretimde kimyasal ilaç ve gübrenin kullanılmadığı, çevre, toprak, su kaynakları, hava ve tarımsal ürünleri kirletmeden, insan ve diğer canlıların sağlığını azami derecede koruyarak, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü nihai ürünü sertifikalı olan, tarımda sürdürülebilirliği sağlamaktır.
Organik Tarımda tüketici logo bilinci ile gıda güvenliği açısında tüketici bilincinin oluşturması konularında bilgiler aktarıldı.
Üretilen ürünün organik tarım olabilmesi için gerekli ambalajların üzerinde hangi bilgilerin olması gerektiği % yüz doğal hormonsuz hakiki yerli köy ürünü saf gibi tanımlanan ürünlerin organik ürün anlamına gelmediğini sağlık açısından tüketilen bu ürünlerin tüketiciye ürün hakkında hiçbir garanti vermeyeceğini bu nedenle organik ürün satın alırken mutlaka ürünlerin etiketine logosuna ve organik ürün sertifikasının bulunmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
Bizlerde bu anlamda düzenlemiş olduğumuz seminerlerle öğrencilerimizi bu konuda bilgilendirmeye devam edeceğiz.” Diye konuştu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika