Dolar : Alış : 7.5720 / Satış : 7.5857
Euro : Alış : 8.9430 / Satış : 8.9591
HAVA DURUMU
hava durumu

Bitlis24°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 12 Kategoride 524 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vali Çağatay: “Bölgenin Temel Problemi Artık Terör Değil, İşsizliktir”

16 Mayıs 2020 - 2.145 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Vali Çağatay: “Bölgenin Temel Problemi Artık Terör Değil, İşsizliktir”
Vali Çağatay: “Bölgenin Temel Problemi Artık Terör Değil, İşsizliktir”

Bitlis’te kurulan Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikaların temel atma töreninde konuşan Bitlis Valisi Oktay Çağatay, yıl sonuna kadar Bitlis’te 3 bin genci istihdam edeceklerini söyledi.
Yaklaşık 600 dönüm üzerinde kurulan OSB’de fabrikaların temel atma töreni gerçekleştirildi. 3’er bin metrekare üzerinden 3 fabrikanın temelli atma törenin konuşan Çağatay, OSB bölgesinde parsellenecek yerin kalmadığını söyledi.
Temel problemin işsizlik olduğunu belirten Çağatay, “Ben bunu er zaman söylüyorum. Bitlis kendisini artık terörden arındırmış bir şehir. Bu son zamanlarda yaşadığımız bir acı olay oldu. Artık bu son çırpınışlarıydı.
Onlarda bitti, bitiyor. Güvenlik içerisinde insanlar sokaklarda geziyor, artık günlük hayatını yaşıyor. Sadece dağlarda sıkışmış 3-5 tane terörist var. Onları da bugün yarın bitireceğiz. Hiçbir sıkıntımız yok. Bunun sonucunu biz şöyle hissediyoruz. Bölgede İnsanlarımızın temel problemi işsizlik. Kime sorarsanız sorun, mutlaka ama mutlaka temel problem işsizlik. Bizde bu amaçla Bitlis’in işsizlik problemini çözmek için tüm mesai arkadaşlarımızla çaba gösteriyoruz.” dedi.
İşsizliğin çözümü için OSB’nin hareket noktası olduğunun altını çizen Çağatay, şunları söyledi: “OSB’mizde toplam 55 parselimiz var. Bunun sadece 2 parseli kaldı tahsis etmediğimiz. Buda sosyal donattılar anlamında cami gibi ihtiyaçlar.
Şu an OSB’mizde boş yer yok. Yatırımcılarımız da yatırımlarına başladı. Devletimiz adına destek olabilmek için güzel bir proje yürüttük. Sanayi ve Teknoloji bakanımız buraya ziyaretin söz vermişti.
5 milyon TL destek sağladılar. Bizde Özel İdareden 5 milyon destek alarak 10 milyon TL bütçe ayırdık. Her biri 3 bin metrekareden olmak üzere toplam 9 bin metrekarede 3 tane fabrikamızın ihalesini yaptık. İhaleyi alan inşaat firması gelip başladı. Bitlis’imize hayırlı olsun.”
Sadece temeli atılan üç fabrikada yaklaşık 3 bin genci istihdam edeceklerinin altını çizen Çağatay, insanların tek kaygısının evine ekmek götürmek olduğunu ifade etti.
Çağatay, “Bu farikalarımız bize eylül-ekim aylarında teslim edilecek. Buraları kiralayacağız. Kiralayan firmalarımız gelecek burada insanları işe alacak. Sadece ihale ettiğimiz bu fabrikalarda 3 bin kişiyi işe alacağız. Alanda çokça yatırım yapan firmalar var. Yıl sonuna kadar binlerce insanımız ekmek sahibi olacak.
Bitlis’in yaş ortalaması, Türkiye’nin yaş ortalamasının çok çok altında. Türkiye’nin yaş ortalaması 32, Bitlis’in yaş ortalaması 23’tür. Emek yoğun sektör açısında Bitlis adeta bir hazine.
Gençlerimiz hevesli, iyi niyetli, gençlerimiz artık terörden kurtulmanın mutluluğunu yaşıyor. Tek kaygıları evlerine ekmek götürebilmek. Bize para verin demiyorlar, bizi çalıştırın diyorlar. Çok ferasetli ve basiretli bir davranış. İnşallah bizde bunu devlet ve millet eliyle temin ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza, bölgenin huzura kavuşmasında emek sarf eden İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya, teknoloji bakanımıza, milletvekillerimize, belediye başkanımıza, emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika