DOLAR 19,0540 0.13%
EURO 20,5095 -0.63%
ALTIN 1.211,44-0,66
BITCOIN 524931-0,69%
Bitlis
10°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bir Çobandan Neler Öğrenilebilir? (Prof. Dr. Mehmet Yolcu)

ABONE OL
22 Nisan 2021 09:28
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rivayete göre bilgin bir adamın yolu bir meraya düşmüş. Orada dolaşırken bir çobana rastlamış. Çobanla sohbet etmiş, o sormuş, bilgin cevap vermiş, böylece uzun bir sohbet ettikten sonra bilgin adam da bir soru sormuş çobana:
“Bugüne kadar sen ne öğrendin bu hayatta? Demiş. Çoban cevap vermiş:
“Şimdiye kadar ben beş gerçeği öğrendim; onlara göre düşünür, hareket eder, söylerim. Siz de bana beş şey daha öğretin; böylece ben de bilgimi biraz daha ileriye götüreyim, daha bilinçli hareket edeyim.”
Âlim adam sormuş: Öğrendiğin beş şey nedir? Onları bir söyle ki ben de sana beş şey daha öğreteyim
Çoban cevap vermiş:
1-) Efendim ben doğruluk varken asla yalan söylemem.
2-) Efendim ben helal varken asla harama el uzatmam.
3-) Efendim benim kusurlarım dururken asla başkasının kusurlarıyla uğraşmam.
4-) Efendim ben Yüce Allah’ın gözleri önünde yaşarken Ona asla isyan etmem.
5-) Efendim ben bana yeten nimetler içinde yüzerken asla nankörlük etmem.
Bilgin adam bu sözler üzerine düşünmüş taşınmış bunlara beş şey daha ilave etmenin yolunu aramış ama bir türlü bulamamış. Çoban Kitabın ortasından konuşmuş; öyle özlü tespitler ve gerçekler ortaya koymuş ki, onlara ilave edilebilecek bir şey bulamamış. Dönmüş çobana şu tavsiyede bulunmuş:
“Sen tespit ettiğin bu beş şey ile hem şeriat, hem hakikat hem de marifetin özüne erişmişsin. Gelmiş geçmiş bütün âlimler, bilgeler, erdemliler, iyilik ve ıslah önderleri daima bunlara ulaşmayı, onlara göre düşünüp söylemeyi ve bu çerçeve içinde yaşamayı en büyük hedef saymışlardır.
Sen bunlara erişmiş ve onları hayat tarzı haline getirmişsin. Kitap da sende, adap da sendedir. Ubudiyetin özünü, ibadetin hasını elde etmişsin. Bulduğun bu ilkelere bağlılığa devam et; onlara beş şey değil, bir şey bile ilave etmeye gerek yoktur.”
Çobanlık, cemiyette, çoğun, hor görülür; basite indirgenir, kanaat edilmez ama Enbiya mesleğidir; Resullerin meşrebidir.
Eşyanın hakikatine, varlığın ve kâinatın en hassas noktalarına erişmenin en uygun zeminidir. Emanet ve adaletin, sadakat ve vefanın en açık biçimde zuhur edebileceği, şuurun, hassasiyetin, insan olmanın en büyük mekteplerinden birisidir.
Aslında farkında olsak, gerçekleri görebilsek hepimiz de birer çobanız ve güttüklerimizden sorumluyuz.
Rabbim çobanlığının bilincinde olan ve onun hakkını veren şuurlu insanlardan eylesin.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.