DOLAR 20,7568 -0.16%
EURO 22,3594 0.25%
ALTIN 1.310,37-0,14
BITCOIN 557016-0,60%
Bitlis
15°

AÇIK

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Bitlis Eren Üniversitesi  Ev Sahipliğinde Fikir  Kampı Girişimcilik Yarışması Bölge Finali Yapıldı

Bitlis Eren Üniversitesi Ev Sahipliğinde Fikir Kampı Girişimcilik Yarışması Bölge Finali Yapıldı

ABONE OL
26 Mayıs 2019 11:12
Bitlis Eren Üniversitesi  Ev Sahipliğinde Fikir  Kampı Girişimcilik Yarışması Bölge Finali Yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bitlis Eren Üniversitesi ev sahipliğinde, Proje Destek Ofisi Proje Atölyesi bünyesinde kurulan Fikir Kampı Bölge Temsilciliği tarafından “Fikir Kampı Girişimcilik Yarışması Bölge Finali” düzenlendi.
2018-2019 Eğitim – Öğretim Yılı’nın Bahar Dönemi başlarında Kocaeli Üniversitesi tarafından düzenlenen ve Üniversitemiz Proje Destek Ofisi Proje Atölyesi’nin Fikir Kampı Girişimcilik Yarışması’nın bölge temsilciliğini üstlendiği”Fikir Kampı Girişimcilik Yarışması Bölge Finali” Üniversitemiz ev sahipliğinde, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Konferans Salonu’nda gerçekleşti.Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan yarışma, açılış konuşmalarıyla devam etti.
Proje Destek Ofisi Proje Atölyesi bünyesinde kurulan Proje Atölyesi’ni kurarken asıl amaçlarının tecrübeli oldukları alanlarda katkı sunmak olduğunu ifade eden Proje Atölyesi Birim Temsilcisi ve Fikir Kampı Bölge Temsilcisi Mehmet Hanifi Tilaver, bir diğer amaçlarının da bilgi üretmek ve üretilen bilgiyi paylaşmak olduğunu belirtti.
Tilaver, “Bitlis Eren Üniversitesinin bu konuda gelişmesine katkı sunmak amacını taşıyan tüm fikir ve düşünceye sahip genç arkadaşlarımızı çok renkli bir çatı altında toplamaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.Fikir Kampı Bölge Temsilcisi Tilaver, jüri üyelerinin seçilmesinde özellikle yanlış anlaşılmalara ve çıkarımlara mahal verilmemesi adına jüri üyelerinin Bitlisli ve Üniversitemizden olmamasına dikkat ettiklerini, dolayısıyla tüm jüri üyelerinin Üniversitemiz ve ilimiz dışından seçildiğini söyledi.
Ortada dört aylık bir emeğin söz konusu olduğunu belirten Tilaver konuşmasının devamında şunları söyledi: “Mentör ve jüri sorumlusu Gülsün Aksu’ya, girişimcilik sorumlusu Mizgin Yargi’ye Sponsor Sorumlusu Dilan Kutluk’a, Organizasyon Sorumlusu Ozan Ulfer’e, Tanıtım Sorumlusu Mazlum Gökçe’ye ve Sunucumuz Ayşenur Dağ’a teşekkür ediyorum. Unutmayın ki Girişimcilik yaratıcılıktır; girişimcilik özgürlüktür; girişimcilik cesarettir.” Proje Destek Ofisi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Çınar, böylesi bir yarışmanın Üniversitemizde yapılmasından duyduğu memnuniyetini dile getirdi.
Dr. Öğr. Üyesi Çınar, Bitlis’in kalkınmasında girişimci ruhun oynayacağı rolün bölgeye ekonomik ve sosyal bağlamda katkılarının olacağını belirterek programa İstanbul’dan gelen iş insanlarına ve katkı sunanlara teşekkür ederek sözlerine son verdi.Yeni dünya düzeninde girişimciliğin çok önemli bir dinamik olduğunu belirten Prof. Dr. Mithat Melen, Bitlis’te girişim
cilik yarışmasının düzenlenmesinin kendisini ziyadesiyle mutlu ettiğini belirtti.
Fikir Kampı’nın çalışmalarını yakından takip ettiğini ifade eden Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Demirtaş, Fikir Kampı Bölge Finali’nin Üniversitemizde düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Prof. Dr. Demirtaş şunları söyledi: “Yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçenlere ve bizlere dışardan destek veren değerli konuklara teşekkür ediyorum. Yarışmanın Bitlis ve Ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyor; hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyor; yarışmaya katılan tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum.”Açılış konuşmalarından sonra söz alan jüri üyeleri de görüşlerini dile getirdi.
İş İnsanı Mehmet Avcı, İstanbul’da hizmet sektöründe 5 Bin kişiye iş imkânı sağladığını vurgulayarak böylesi bir yarışmanın girişimciler ile iş insanlarını bir araya getirilmesi bağlamında kendisini heyecanlandırdığını belirtti.
Jüri üyesi İş İnsanı Evrim Rızvanoğlu ise girişimcilik ruhunun gelişmesinde kadınların rolüne değindi ve girişimciliğin bölgenin kalkınmasına yapacağı katkıları değerlendirdi. DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray çıkacak olan kaliteli projelerin hayata geçirilmesinde DAKA’nın sorumluluk alacağını vurguladı. Son olarak jüri üyesi İş İnsanı Davut Gülüştür tecrübelerini öğrenciler ile paylaşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Üniversitemiz Öğrencileri Hivda Aydoğan Birinci, Cihan Araboğa İkinci OlduFikir Kampı Girişimcilik Yarışması Bölge Finali’nde öğrencilerin beşer dakikalık bölümlerde projelerini sunmalarının ardından Jüri Üyeleri değerlendirmelerde bulundu.Jüri Üyelerinin ‘Fikir Kampı Girişimcilik Yarışması Bölge Finali’nde yaptığı değerlendirmeler sonucunda, Üniversitemiz öğrencileri Hivda Aydoğan “Hiwaydo Röntgen”projesiyle Birinci, Cihan Araboğa“Lookback”projesiyleİkinci olurkenMuş Alparslan Üniversitesinden İsmail Özkan ise “Acemi Anne”projesiyle Üçüncü oldu.
Fikir Kampı Girişimcilik Yarışması Bölge Finali, dereceye girenlere ödüllerinin takdimi ve katkı sunanlara plaketlerinin takdiminin ardından tüm yarışmacılara katılım belgelerinin verilmesi ile sona erdi.
Yarışmanın Geçmişi Proje Atölyesi Birim Temsilcisi Mehmet Hanefi Tilaver öncülüğünde, bölgemiz genelindeki üniversitelerde yarışmanın tanıtımı için çeşitli seminerler düzenlenerek öğrencilerle bir araya gelindi.
Lisans ve ön lisans öğrencilerine yönelik yapılan yarışmaya Üniversitemiz öğrencilerinin yanı sıra Van Yüzüncü Yıl, Muş Alparslan ve Hakkâri Üniversitelerinden öğrenciler de yaptığı projelerle toplamda 54 iş fikri projesi başvurusu alındı. Başvuruların yüzde elli ikisi kadın girişimciler, yüzde kırk sekizi erkek girişimcilerden geldi. Proje Atölyesi Fikir Kampı Bölge Temsilciliği bünyesinde oluşturulan üç kişilik değerlendirme kurulu, girişimcilere yönelik yaptığı yüz yüze mülakat sonucunda bölge finalinde yarışmaya hak kazanacak; Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinden 2, Hakkâri Üniversitesinden 1, Muş Alparslan Üniversitesinden 1 ve Üniversitemizden 6 proje olmak üzere toplamda 10 proje belirledi.
Finalist olmaya hak kazanan girişimciler, dört haftalık bir mentörlük sürecine tabi tutuldu. Fırat Üniversitesi Teknokent, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Teknokent ve TÜSİAD Bu Gençlikte İş Var çalışma grubu mentörlük sürecinde girişimcilere katkı sundu.
Öte yandan girişimci projelerinin geliştirilmesine Üniversitemiz akademisyenlerinden Dr. Öğretim Üyesi Yusuf Çınar, Dr. Öğretim Üyesi Zeki Uçar ve Dr. Öğretim Üyesi Hatice Kuşak Samancı, DAKA Bitlis Proje Ofisi Koordinatörü Kerem Akın, Girişimci Nizamettin Harputlu, Girişimci Sonat Kaymaz, Güven Sağlık Gurubu Yöneticisi Serkan Konakoğlu, Arş. Gör. Ozan Bekmezci destek sundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.