DOLAR 22,7919 5.5%
EURO 24,8090 6.16%
ALTIN 1.439,895,79
BITCOIN 61394010,97%
Bitlis
18°

AÇIK

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Bitlis’e 5 Yazılım Şirketi  Projesi Toplantısının  Üçüncüsü Yapıldı

Bitlis’e 5 Yazılım Şirketi Projesi Toplantısının Üçüncüsü Yapıldı

ABONE OL
9 Ağustos 2019 17:11
Bitlis’e 5 Yazılım Şirketi  Projesi Toplantısının  Üçüncüsü Yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Üniversitemiz, Bitlis’i her alanda kalkındırmaya yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bitlis’e 5 yazılım şirketi kazandırmak amacıyla planlanan proje kapsamında Üniversitemiz Yönetim Kurulu Toplantı Salonu’nda üçüncü toplantı yapıldı.
Üniversitemiz tarafından hazırlanan Teknopark Bölgesi Yapılabilirlik Raporu’nun incelendiği toplantıda, teknokentin kurulması için gerekli araştırmaların yapıldığı belirtildi.
Kurulacak teknokentin 5 katlı bir bina olacağı ve Eren Holding tarafından yapılacağı söylenen toplantıda, bölgeyi çekim merkezi haline getirecek teknokentte 5 yazılım şirketi olacağı ve başarılı 5 öğrencinin de istihdam edileceği aktarıldı. Tarım, turizm ve bilişim unsurlarının ülkemizi kalkındıracağı, genç nüfusumuzun dinamik ve çok zeki olduğu ama doğru yönlendirilmesi gerektiği ifade edilen toplantıda, Üniversitemiz bünyesinde kurulacak olan teknopark sayesinde gençlerimizin çeşitli illegal örgüt ve oluşumlara katılımının engelleneceği vurgulandı. Öte yandan gelişmiş illerle rekabet edilebilmesi için teknoparkın şart olduğu ve bunun için de bütün paydaşların elinden geleni ortaya koyacağı ifade edildi.
Tekmer’lerin (Teknoloji Merkezi); KOSGEB, Üniversite ve Kurum/Kuruluşlar arasında işbirliği protokolü ile imzalanarak kurulduğu ve KOSGEB’in de koordinasyonunda görev yaptığı belirtildi. Teknoparka geçmek için Tekmer’lerin gerekli olduğunun altı çizildi. Ayrıca Tekmer’lerin amaçları; yeni teknolojiye ve inovasyona yönelik girişimciliği özendirmek ve desteklemek, KOBİ’lerin üniversitenin imkânlarından yararlanmalarını sağlamak, üniversiteler-deki teknolojik ve bilimsel birikimin, ekonomiye ve üretime yönlendirilmesini sağlamak ve teknolojik gelişme için üniversitelere deneysel bir çalışma alanı oluşturmak olarak sıralandı.
Toplantıya, Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, BETAV Yönetim kurulu üyeleri ve ilgili alanda yetkin kişiler katıldı. Gerçekleşen toplantının ardından tüm katılımcı ve konuklarla birlikte BETAV (Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı) tarafından Yahya Eren Konukevi’nde düzenlenen yemeğe geçildi.
Bir sosyal sorumluluk projesi olan “Bitlis’e 5 Yazılım Şirketi Projesi” için şu ana dek 3 toplantı gerçekleştirildi. Projenin amacı, Bitlis Eren Üniversitesinden mezun olanların batıya göç etmeden kendi memleketlerinde iş imkânları bulmasını, mezun olan öğrencilere kendi işlerini kurmaya yönelik destek ve Anadolu’da yazılım şirketlerinin çoğalmasını sağlamak; Batı’daki Ar-Ge şirketlerinin eleman bulma olanaklarını genişletmek, Bitlis Eren Üniversitesi akademisyenleri ile sanayinin işbirliğini geliştirmek ve bir gelişim modeli oluşturup Anadolu’ya yaymak olarak ifade edildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.