DOLAR 19,0540 0.13%
EURO 20,5095 -0.63%
ALTIN 1.211,44-0,66
BITCOIN 524213-1,67%
Bitlis
10°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Geleneksel Ahlat Taş İşçiliği İlgili  Dosya Hazırlık Ve Yazım Toplantısı Düzenlendi

Geleneksel Ahlat Taş İşçiliği İlgili Dosya Hazırlık Ve Yazım Toplantısı Düzenlendi

ABONE OL
15 Mart 2021 08:46
Geleneksel Ahlat Taş İşçiliği İlgili  Dosya Hazırlık Ve Yazım Toplantısı Düzenlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO), 2003 yılında “Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesini” kabul etmiştir. 2006 yılında Ülkemizin de bu sözleşmeye taraf olmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığımız bünyesinde bu doğrultuda ülkemiz toprakları üzerinde bulunan somut olmayan kültürel miras unsurlarımıza ilişkin araştırma, saptama, koruma, yaşatma, arşivleme, teşvik ve benzeri çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Sözleşme kapsamında UNESCO, uygun koruma önlemlerini almak amacıyla, Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi ilan etmektedir.
Bu listeye hali hazırda ülkemiz adına “Islık Dili” kültürel miras unsurumuz kaydettirilmiştir. Ayrıca Ülkemiz; Temsil Listesine kayıtlı 19 unsurla birlikte, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine kaydettirdiği 20 unsur ile en çok kültürel değer kaydettiren ilk 5 ülke arasında yer almaktadır.
Bu çalışmalar kapsamında, Bakanlık Makamından alınan talimat doğrultusunda UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne “Geleneksel Ahlat Taş İşçiliği” temalı ulusal bir dosyanın sunulmasına yönelik çalışmalar başlatılmıştır. Bu doğrultuda 10 Mart 2021 tarihine kadar UNESCO’ya sunulması gereken söz konusu dosya, kültürümüzün kadim geleneklerinden biri olan Ahlat Taş İşçiliğini yaşatarak korumayı, genç kuşakların kültürel miraslarımıza yönelik farkındalıklarını arttırmayı hedeflerken, insanlığın ortak mirası olan bu geleneğin korunmasını amaçlamaktadır.
ÜNESCO’ ya sunulacak olan “Geleneksel Ahlat Taş İşçiliği” kültürel mirasla ilgili sivil toplum kuruluşlarının ve önde gelen miras taşıyıcılarının dosya yazım ve hazırlık çalışmalarında aktif rol alması Bakanlığımızın yanı sıra UNESCO tarafından da son derece önem verilmektedir. Bu doğrultuda, Kültür ve Turizm Bakanlığımız koordinasyonunda 25 Şubat 2021 tarihinde saat 14:00’de sanal ortamda (webex üzerinden) “Geleneksel Ahlat Taş İşçiliği” ile ilgili “Dosya Hazırlık ve Yazım Toplantısı” Kaymakamlığımız Toplantı salonunda gerçekleştirilmiştir.
Araştırma ve Eğitim Genel Müdür Yardımcısı V. Sn. Vildan SATIK ve Halk Kültürü Bilgi Yön. Dai. Başkanı Sn. Serkan EMİR’in açılış konuşmaları yaptığı bu toplantıya; Kaymakamımız Sn. Fikret DAĞ, Belediye Başkanımız A. Mümtaz ÇOBAN, Bitlis İl Kültür ve Turizm Müdür V. Metin ÇOBAN ve Müze Müdürü Mikail ERCEK’in yanı sıra Van Yüzüncü Yıl ve Bitlis Eren Üniversitesinden ilgili akademisyenler ve sivil toplum kuruluşların temsilcileri ile miras taşıyıcıları olan taş ustaları katılmışlardır.
Kültür ve Turizm Bakanlığımız Koordinasyonunda yürütülen bu önemli çalışmanın İlimiz ve ilçemiz için hayırlı olmasını diliyoruz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.