DOLAR 18,5707 0.35%
EURO 18,1890 0.24%
ALTIN 991,020,30
BITCOIN 3556580,00%
Bitlis
22°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:16

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Hezekiel’in Fitnecilerle Mücadelesi (Prof. Dr. Mehmet Yolcu)

ABONE OL
7 Mayıs 2021 09:59
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birçok tefsir âlimi Mü’min (Gâfir) sûresinin 28-45. âyetlerinde söz konusu edilen Firavun Ailesinden olan kişinin kimliği hakkında derli toplu bilgi vermiştir.
Tarihi bilgilere bakılınca onun Firavunun sarayındaki görevlilerden biri olduğu anlaşılmaktadır. Bu zat yeri geldiği hem Hz. Musa’yı hem de ona iman edenleri bütün gücüyle savunmuştur. Kendisi Firavunun kızının berberi Mâşitâ Hâtun’un kocasıdır. Bu saygıdeğer kişi Hz. Hezekiel veya kimi rivayetlere göre Hazkîl’dir. (Bu bilgiler Sa’lebî, Kurtubî ve Râzî tefsirlerinde yer alır).
Rivayetlere göre bir mümin gibi davranan ve sözleri, hareketleri ve davranışlarıyla özgün bir kişiliğe sahip olan Hezekiel, saray bilginleri ve istihbarat tarafından takibe alınır ve tarassut altında tutulur. Neticede şüpheleri iyice artar ve durumunu üst makamlara rapor ederler. Raporda yazılanlar özetle şudur: “Hezekiel, sana muhalefet edilmesine öncülük yapmakta ve senin düşmanlarına yardım etmektedir.”
Firavun bu tür iddialara inanmaz ve: “Amcamın oğlu, benim tahtımın varisi ve veliahdım olan neden böyle bir şey yapsın ki. Meseleyi tahkik ettireceğim, eğer siz haklı çıkarsanız, onun bana nankörlük ve hainlik etmesi nedeniyle en ağır cezayı hak ettiğine kanaat getireceğim. Şayet sizin yalanlarla onu gözünden düşürmeye çalıştığınız anlaşılırsa o zaman da sizi en ağır şekilde cezalandıracağım. Çünkü böyle muhterem bir kişiyi karalamaya çalışmak büyük suçtur.
Nihayet Hezekiel getirildi ve sorgu heyeti sordu: “Senin Kral Firavunun Rububiyetini inkâr ettiğin ve ona karşılık nankörlük yaptığın iddia edilmektedir. Bu iddia doğru mu?”
Hezekiel, Krala dönerek cevap verdi: “Ey Kral; siz şimdiye kadar benim yalan söylediğime şahit oldunuz mu?” Kral: “Hayır” dedi.
O zaman Hezekiel dedi ki: Onlara sorun, Rableri kimmiş? Onlar: “Firavun” dediler. Onlara sorun: Onları yaratan kimdir? Onlar buna da “Firavun” diye cevap verdiler. Onlara sorun: Size rızık veren, geçiminizi temin eden, zor zamanlarda sizi gözetip koruyan kimdir? Onlar yine: “Firavun” dediler.
Bunun üzerine Hezekiel de şöyle dedi: “Ey Kral; ben tanıklık ederim ve burada olanlar da şahit olsunlar ki, onların Rabbi benim de Rabbimdir; onların Yaratıcısı benim de Yaratanımdır; onlara Rızık veren benim de Rızık verenimdir; onların geçimlerini sağlayan benim de geçimimi sağlayandır. Benim onların Rabbinden, Yaratanından ve Rızık verinden başka Rabbim, Yaratanım ve Rızık verenim de yoktur. Sizi ve burada bulunanları tanık tutarak söylüyorum: Onların Rabbinden, Yaratanından ve Rızık vereninden başka nerede bir Rab, Yaratan ve Rızık veren varsa ben onların hepsinden uzağım ve ulûhiyet vasıflarından beriyim. Hepsinin ilahlıklarını inkâr ediyorum.”
Burada dikkat edilirse, Hezekiel: “Onların Rabbi Allah’tır ve O benim de Rabbimdir” diyor. Yoksa onların kendilerine Rabbim dediklerini kendisi de Rab kabul ettiğini ifade etmiyor. Fakat bu inceliği ne Firavun ne de orada hazır bulunanalar fark ediyor. Onlar sanıyorlar ki, Hezekiel: “Firavun benim Rabbim, Yaratanım ve Rızık verenimdir” demek istiyor.
Bunun üzerine Firavun onlara sert biçimde çıkıştı, onları kötü adamlar, krallığı hakkında fesat peşinde olanlar, kendisi ile amcaoğlu, belini bağladığı adamın arasını açmak isteyen kişiler olarak tanımladı. “Siz en ağır cezaya müstahaksınız. Çünkü siz yönetimimi bozmak, amcaoğlumu yok etmek ve beni en büyük destekçimden mahrum etmek istiyorsunuz”, dedi.
Sonra kazıklar getirilmesini emretti. Her birinin ayakları, kolları ve göğüsleri hizasında kazıklar çaktırdı. Onları bunlara sıkı sıkıya bağladı. Ardından demir taraklar getirtti. Böylece onların etlerini kemiklerinden ayırdı. Bu konuda Kur’an’da şöyle denmektedir: “Allah, onu onların kurdukların tuzakların şerrinden korudu. Firavun Ailesine ise azapların en kötüsü dokundu.” (Mümin 45).
Böylece Hezekiel hakkında tuzak kuranlar kendileri kazdıkları kuyuya düştüler. Allah Teâlâ onu bu zalim ve hainlerin insafsız ellerinden kurtararak sahili selamete çıkardı…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.