DOLAR 19,1535 0.13%
EURO 20,7614 0.1%
ALTIN 1.208,28-0,40
BITCOIN %
Bitlis

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hucurat Suresinden Hayat Düsturları (Prof. Dr. Mehmet Yolcu)

ABONE OL
26 Nisan 2021 09:35
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kur’ân-ı Azimuşşan, Yüce Allah’ın rahmet ve ihsanının bir tezahürü olarak bütün insanlara rehberlik etmek ve onlara yol göstermek için gönderilmiştir.
Tüm insanlar onca hayati önemine rağmen Kur’ân’a gereken ihtimamı göstermez ve onu rafa kaldırırlar. Yani onu bir şekilde terk ederler. Bu insanın kendi ölüm fermanını imzalaması gibi bir şeye denktir. Onun içindir ki, Allah (cc), insanlardan yine umudunu kesmez; onlara kolaylık olsun, Hayat Kitabını bölümler (sureler) halinde göndermiştir. Çünkü bazen bir sure bile insanın hayatını kurtarmaya kâfi gelir. Nitekim İmam Şafii (ra): “Kur’ân sadece Asır Suresinden ibaret olsaydı yine insanlara Doğru Hayatın Yolunu göstermeye yeterdi” tespitinde bulunmuştur. Biz bu yazıda Hucurat Suresinde bize yöneltilmiş Hayat Düsturlarından bazılarına kısaca değineceğiz. Belki bunlar bile bizim dört başı mamur bir mümin, derli toplu bir Müslüman olmamıza yetecektir.
1-) Ey Allah’a gönülden bağlanan müminler; Allah’ın ve Resulünün önüne geçmeyin. Yani onları sözü, hükmü, kararı, tavsiyesi üzerine söz söylemeyin; aksine onları kabul edip uygulayın (1. ayet).
2-) Allah’ın Aziz Elçisine karşı adabınızı takınınız; ona karşı sıradan biri gibi davranmayın (2-5. ayetler).
3-) Sizefasık (ilkesiz, şerefsiz, beynamus) biri bir haber getirirse onu araştırın; hemen kabul etmeyin. Yoksa pişman olursunuz (6. ayet).
4-) Ey İman edenler; Kardeş olun ve kardeşlerinizin arasını bulun; onları barıştırın (10. ayet).
5-) Ey inanmış insanlar; birbirinizde alay etmeyin; alay ettikleriniz sizden daha iyi olabilirler (11. ayet).
6-) Ey Allah’a gönül verenler; birbirinize kötü lakaplar takmayın; bu kişinin imanına gölge düşürür (11. ayet).
7-) Ey gerçek iman edenler; birbiriniz hakkında kötü zanda bulunmayın; çünkü kötü zan günahtır.(12. ayet).
😎 Ey iman edenler; birbirinizin kusurlarını araştırmayın, birbiriniz aleyhinde casusluk yapmayın (12. ayet).
9-) Ey gerçek müminler; birbirinizin dedikodusunu yapmayın; çünkü dedikodu, ölü kardeşiniz etini yemek gibidir ki tiksindiricidir (12. ayet).
10-) Ey insanlar; Allah katında en değerli olanınız, Ona karşı sorumluluk bilincini daima canlı tutandır. Hiçbir kavim veya kabile üstünlük vesilesi olamaz; zira hepiniz bir erkek ve bir kadından yaratıldınız (13. ayet).
11-) Gerçek müminler; Allah ve Resulüne bir kere bağlandılar mı artık kuşkuya düşmez ve sözlerinden dönmezler; canlarını ve mallarını Allah Yoluna adarlar. Bu ceht ve gayretleri sayesinde sadık müminler olurlar (15. ayet).Rabbimiz iman ettiği değerlere sadık kalan, onları kendisi için hayat tarzı yapan ve bu değerlerin yüzkarası olmaktan daima endişe duyan kullarından eylesin…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.