DOLAR 19,1377 0.09%
EURO 20,7946 0.16%
ALTIN 1.207,81-0,43
BITCOIN %
Bitlis

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kampçıların Yeni Gözdesi Nemrut’a Akın Devam Ediyor

Kampçıların Yeni Gözdesi Nemrut’a Akın Devam Ediyor

ABONE OL
13 Temmuz 2020 17:02
Kampçıların Yeni Gözdesi Nemrut’a Akın Devam Ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bitlis’in Tatvan ilçesinde bulunan nemrut krater gölü hem yaz aylarında hem de kış aylarında yoğun ziyaretçi akımına uğruyor.
Nemrut Dağı ve Krater Gölü, Van Gölü’nün batısında, Tatvan, Ahlat ve Güroymak ilçelerine ait topraklar üzerinde yer alır. Nemrut, yaklaşık 10 kilometrelik genişliğiyle dünyanın en büyük kraterlerinden birine sahiptir. Üzerindeki krater gölü, dünyanın en büyük ikinci kaldera gölüdür.
Nemrut Kalderası’na, Bitlis’in Tatvan ve Ahlat ilçelerinden iki farklı yoldan ulaşılabilmektedir. Tatvan’dan Nemrut Krater Gölü’nün mesafesi 13 km., Ahlât’tan ise 25 km’dir.
Nemrut Kalderası tabanının batı yarısı göl ile kaplıdır. Zirvede ikisi devamlı, üçü mevsimlik olmak üzere beş göl bulunmaktadır. Nemrut göllerinin en büyük olanı yarım ay şeklindeki Nemrut Gölü’dür. Bu gölün ortalama derinliği 100 m civarındadır. Gölün kuzey batı kenarındaki bir noktada 155 m. derinlik ölçülmüştür. Alınan su örneklerinde suyun renksiz, kokusuz, içme suyu lezzetinde olduğu tespit edilmiştir.
Yeşil renkli Ilıca Gölü’nün alanı 30 km2, derinliği 8 m. civarındadır. Gideğeni yoktur, ancak tabandan su kaçağı olur. Kıyılarında çok seyrek bitki örtüsü bulunan ve kış aylarında donan Nemrut Gölü’nün aksine, sıcak su kaynaklarıyla beslenen Ilıca Gölü hiç donmaz ve çevresinde bir miktar sazlık görülür.
Göller, bodur çalılıklar ve göl yüzeyinden 690 m. yükselen kayalık krater duvarlarıyla çevrilidir.Ilıca Gölü içinde ve çevresinde çok sayıda sıcak su kaynağı yer almaktadır. En önemlisi, gölün kuzey doğusunda yer alan sıcak su kaynağıdır. Bu kaynaktan çıkan suyun sıcaklığı kış aylarında 40 dereceye, yaz aylarında 70 dereceye kadar çıkmaktadır.
Ilıca Gölü’nün içinde yer alan mineral madde miktarı, sıcaklığın da etkisiyle oldukça yüksek olup, bu özelliği ile göl suları bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.Ilıca Gölü’nün çevresinde sıcak su kaynaklarından başka sıcak buhar bacaları da yer almaktadır. Yaklaşık 150 m2’lik bir alanda bacalardan sıcak buhar çıkışı gözlenmektedir. Gölün güney doğusunda, 150 m. yakınlıkta bulunan buhar bacaları hissedilir derecede sıcaklığa sahiptir. Bu özelliği ile de halk arasında astım, bronşit, romatizma gibi bazı hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir.Nemrut Kalderası’nın, oluşumu süresi boyunca yaklaşık 210 km3 civarında volkanik maddeyi püskürttüğü hesaplanmıştır. Suskunluk devresinde olası yüksekliği 4.450 m. olan Nemrut Dağı’nın en son 1.441 yılında faaliyet gösterdiği tespit edilmiştir.
Patlamalar sırasında tepe kısmını kaybedip kesik koni şeklini almıştır.Hafta Sonu kalderada kamp yapan kampçılardan ve Bitlis Doğa Spor Kulübü başkanı Abidin Araboğa Nemrut gerçekten tam bir yer yüzü cenneti doğal güzelliği tabiatı temiz havasıyla adeta bizleri bir gecede yeniliyor.
Kampa yoğun bir katılımın olduğunu söyleyen Araboğa sözlerini şu şekilde sürdürdü;
Arkadaşlarımızla erkenden gelip çadırlarımızı kurup yemek yedikten sonra hafif tempoda doğa yürüyüşü gerçekleştirdik.
Yürüyüşten sonra kamp ateşinin etrafında gece eğlenceleri yaptık.Bu tür etkinliklere herkesin katılmasını tavsiye ediyoruz.gerçekten doğa bize varolma sebebimizi açıklıyor.
Evimizde kıymetini bilmediğimiz bir çok şeyin kıymetini bilmemize yardımcı oluyor.
Nemrut’un maskotu haline gelen 2 yavru boz ayı vardı burada şuan bir tane var diğerine ne olduğunu bilmiyoruz.Diğer kalan ise gerçekten çok zayıf durumda.
Geçen yıldan beri defalarca ayıların korumaya alınması gerektiğini söyledik,yavru oldukları için tek başlarına beslenemezler doğal yaşamayı bilmedikleri için fazla uzun yaşayamazlar diye dile getirdik.Fakat ilgilenen olmadığı için şuan bir tane var ve oda çok zayıf durumda.
Kaldera’da ki tuvalet sıkıntısını da dile getiren Doğa Spor Kulübü başkanı Abidin Araboğa; Buraya her yıl yüzlerce belki binlerce kampçı, piknikçi ve gezmeye gelen vatandaş geliyor.Ama burada ne bir alışveriş yapılacak yer ve insanların ihtiyaçlarını giderecekleri bir lavabo var.
Özellikle bir defa gelen bayan arkadaşlarımız lavabo sıkıntısı çektikleri için bir daha gelmek istemiyorlar.Doğasıyla çok güzel olan bu yei iyi tanıtıp gelenleri memnun bırakmakta aslında değerli yöneticilerimizden geçiyor.
Bizler farkındalık oluşturmak için yürüyüşler kamplar yapıyoruz ilimizin tanıtılması için.Ama bu tür yer yüzü cenneti bir yerde bu kadar çok eksiğin olması da bizleri hayli üzüyor.
Ben Doğa Spor Kulübü başkanı olarak değerli devlet büyüklerimizden nemrut kalderasının yolunun daha elverişli olarak yapılmasını ve kesinlikle bir lavabonun yapılmasını istirham ediyorum.
Doğa kamplarımız ve yürüyüşlerimiz devam ediyor.Katılmak isteyen tüm arkadaşlaımızı da bekliyoruz diyerek sözlerine son verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.