DOLAR 18,6392 -0.04%
EURO 19,6150 0.31%
ALTIN 1.061,920,32
BITCOIN 316757-0,59%
Bitlis

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Namaz Neden Uykudan Hayırlıdır? (Prof. Dr. Mehmet Yolcu)

ABONE OL
16 Nisan 2021 09:16
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İslam Dininde namaz dinin direği sayılmıştır. Din bir çadıra, namaz da onu ayakta tutan orta direğe benzetilmiştir.
Buna göre namazı tamam olanın Dini kaimdir; namazı olmayanın Dini ise yerle yeksan olmuştur. Kıyamet gününde suçlulara sorarlar: “Sizi Sakar’a sürükleyen nedir?” Onlar da: “Biz namaz kılanlardan değildik” cevabını verirler (Kamer 42-43).
Sabah namazlarına çağrı sayılan ezanda diğer vakitlerde olmayan bir ibare vardır. Burada felaha iki kere çağrı yapıldıktan sonra iki “Namaz uykudan hayırlıdır” şeklinde bir çağrı yapılır. Acaba sabahın erken vaktinde yapılan bu çağrının hikmeti nedir?
Elbet bunun birçok hikmetinden söz edilebilir ama burada kısaca şunları kaydetmek yeterli olacaktır:
1-) Uyku,kişinin bedensel ihtiyaç ve çağrısına yönelik bir cevaptır. Namaz ise Allah’ın çağrısına verilen bir cevaptır. Bu nedenle namaz uykudan hayırlıdır.
2-) Uyku, bizatihi bir çeşit ölüm niteliği taşıyan bir haldir. Namaz ise her açıdan bir çeşit hayatı işaret eder. Bu nedenle namaz uykudan hayırlıdır.
3-) Uyku, beden için bir istirahat halidir. Namaz ise ruhu rahatlatan, ferahlatan bir eylemdir.Bu nedenle namaz uykudan hayırlıdır.
4-) Uykuda mümin ile kâfir fark etmez; ikisi de eşit durumdadır. Zira her ikisinin de temel ihtiyaçlarından biridir. Namaz ise müminlere, Müslümanlara mahsustur. Onun için namaz uykudan hayırlıdır.
Onun için günü erken başlatan hayata erken başlar. Erken kalkan yol alır. Sabahta erkenci olanlar hayata bir sıfır önde başlarlar. Onlar ilahi desteğe mazhar olan kişilerdir. Yüzlerinde nurlar parıldar. İlahi huzurda alınları açıktır. Vakitlerinin değerini bildikleri için onları en iyi biçimde değerlendirirler.
Müslüman bu mübarek ayın aziz günlerinde sabah namazlarına daha bir dikkat etmeli ve onların her birini çok önemli birer fırsat bilmelidir. Gün geçer, zaman alır başını gider; oraya kaydedilen iyilikler, hayırlar, faydalı işler bize kalır. Bugünlerde Müslüman daha fazla hâlimlik (yumuşak tutum, tatlı dil, affetme, hoş görme) ve sabır ile donanmalıdır (Müslim).
Din özellikle İslam Dini, öncelikle ahlaktır. Ahlak huy haline gelen tutum ve davranışlardır. Mümin iyi huylu olunca tadına doyum olmaz. Kötü huylu insan Müslüman da olsa çekilmez. Rabbimiz cümlemizi Ramazan, Kur’ân, namaz, orucu gibi değerlerin hakkıyla kıymetini bilenlerden eylesin.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.