DOLAR 18,6366 -0.02%
EURO 19,5311 -0.13%
ALTIN 1.060,980,23
BITCOIN 316022-0,69%
Bitlis

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Rektör Elmastaş,  “YÖK Anadolu Projesi” Toplantısına Katıldı

Rektör Elmastaş, “YÖK Anadolu Projesi” Toplantısına Katıldı

ABONE OL
27 Mart 2021 08:41
Rektör Elmastaş,  “YÖK Anadolu Projesi” Toplantısına Katıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş’ın da aralarında bulunduğu 15 genç üniversitenin rektörleri, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın başkanlığında “YÖK Anadolu Projesi” kapsamında bir araya geldi. Başarı ile yürütülen YÖK Anadolu Projesi, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesi ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının öncülüğünde hayata geçiriliyor.
YÖK Anadolu Projesinin geldiği aşama hakkında YÖK’te önemli bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantının açılışında konuşan YÖK Başkanı Saraç, 15 genç üniversite ile bu üniversitelerin eğitim öğretim faaliyetlerine destek veren araştırma üniversitelerine teşekkür etti.
Tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak yürütülen projede şu ana kadar tüm üniversitelerde bahar dönemi itibarı ile ders verme faaliyetlerinin başladığının altını çizen Başkan Saraç, başarıyla yürütülen bu sürecin bundan sonraki aşamalarında farklı iş birlikleri ile devam etmesini diledi.
Öğrencilerden aldıkları olumlu dönütlerin de kendileri için çok değerli olduğunu ifade eden YÖK Başkanı Saraç, araştırma üniversitelerinin rektörlerinin genç üniversitelere çalışma arkadaşlarıyla birlikte yaptıkları ziyaretlerin, üniversiteler arasındaki akademik ilişkilerin geleceği açısından son derece sevindirici olduğunu sözlerine ekledi.
Toplantıya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, son derece önemli ve heyecan uyandıran projenin hayata geçirilmesine katkı sunan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ve emeği geçen herkese teşekkür etti.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve YÖK tarafından başlatılan “YÖK Anadolu Projesi” kapsamında Anadolu’da 2006’dan sonra kurulmuş, yeni gelişen üniversiteler nispeten daha gelişmiş kıdemli üniversitelerle eşleştirilerek, eksiklerin hızla giderilmesinin hedeflendiğini aktaran Rektör Prof. Dr. Elmastaş, şunları kaydetti:“Gelişmiş üniversitelerimizin altyapısı, yetişmiş akademik kadrosu ve birikimi, Anadolu’da henüz yolun başında olan genç üniversitelerimizin istifadesine açılmış olacaktır.
Aynı şekilde, eşleşme yapılan üniversitenin öğrencileri diğer üniversitenin programlarına iştirak edebilecektir. Bu bağlamda üniversitemiz Ege Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi ile eşleştirilmiştir. Öğretim üyelerinin ders vermesiyle ilk aşamasını gerçekleştireceğimiz bu projede Ege Üniversitesi’yle Beslenme ve Diyetetik Bölümü; Selçuk Üniversitesi’yle Uluslararası İlişkiler, Bilgisayar Mühendisliği ve Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümleri bazında eşleşmiş bulunmaktayız. Eşleştirildiğimiz üniversitelerle işbirliğimizi sadece öğretim üyelerinin ders vermesiyle sınırlamayıp hemen her alanda ortak hareket eden üniversite olmak istiyoruz.
Bu bağlamda;
TÜBİTAK Projeleri başta olmak üzere altyapı ve Sosyal proje ortaklığı yapmak istiyoruz.
Alanında uzman ekiplerin üniversitemize gelerek Sosyal Projeler başta olmak üzere öğretim elemanlarımıza Proje Yazma Eğitimi vermesini bekliyoruz.
Ortak Sempozyum, Konferans, Panel ve Sosyal – Kültürel etkinlikler düzenlemek istiyoruz.
Dergilerimizin Bilim Kurullarına Ege ve Selçuk Üniversitesinin hocalarını da ekleyip ortak Bilimsel Yayın yapmanın yolunu açmak istiyoruz.
Laboratuvar ve Kütüphane başta olmak üzere bilimsel çalışmalarda her iki üniversitenin var olan imkânlarından yararlanmak istiyoruz.
Bitlis Eren Üniversitesinin TEKMER ve Ege Üniversitesi’nin TEKNOPARK’ı arasında işbirliği sağlayarak Üniversite – Sanayi ilişkisini öne çıkarıp Patent ve Markalaşmada bir ivme yakalamak istiyoruz.
Yüksek Lisans ve Doktora Programlarımızda da işbirliği yaparak nitelikli Bilimsel Çalışmaların ortaya çıkmasını arzuluyoruz.
“YÖK Anadolu Projesi”nin Geçmişi
4 Şubat 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Yükseköğretim Kurulu Üyeleri, ilgili Bakanlar, kurum başkanları ve projede yer alan üniversitelerin rektörleri, bölüm başkanları ve proje koordinatörlerinin katılımıyla tanıtım toplantısı yapılmıştı.
“YÖK Anadolu Projesi’nin tanıtım toplantısının ardından Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ve Ege Üniversitesi akademisyenlerinden oluşan heyet üniversitemizi ziyaret etmişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.