DOLAR 22,8048 5.65%
EURO 24,5908 5.85%
ALTIN 1.424,904,69
BITCOIN 61556911,29%
Bitlis
18°

AÇIK

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Van Gölü’mü? Bitlis Gölü’mü?

Van Gölü’mü? Bitlis Gölü’mü?

ABONE OL
26 Nisan 2021 09:36
Van Gölü’mü? Bitlis Gölü’mü?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

NASA’nın düzenlemiş olduğu “Dünya Turnuvası” isimli, online fotoğraf yarışmasında, uzaydan çekilen Van Gölü fotoğrafının birinci seçilmesi; Van Gölü’mü? Bitlis Gölü’mü? Tartışmasını yeniden gündeme getirdi.
Bitlis Beşminare Düşünce Akademisi Başkanı Serdar Durer konu ile ilgili bir açıklama yapıp, şunları ifade etti; Kısa adı NASA olan “Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Ajansı” astronotlarından Kate Rubins’in uzaydan çekmiş olduğu Van Gölü fotoğrafı NASA’nın düzenlemiş olduğu “Dünya Turnuvası” adlı online fotoğraf yarışmasında 1. oldu. Fotoğrafı çeken Astronot Kate Rubins’i tebrik ediyor, kendilerini Bitlis’e davet ediyorum. Yarışmanın oylamasında emeği geçen herkese de ayriyeten içtenlikle teşekkür ediyorum.Bildiğiniz üzere Van Gölü; Bitlis il sınırları içinde bulunan volkanik Nemrut Dağı’nın patlaması sonucu, bölgedeki tektonik çöküntü alanının önünün kapanmasıyla oluşmuş bir volkanik set gölüdür. 3.713 km2 yüzölçümü ile Dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü’nün % 65’lik kısmı Bitlis ili sınırları içindedir.
Bakın % 65 gibi önemli bir orandan, yani 3’te 2’lik kısımdan bahsediyoruz. % 65 gibi bir oranda, herhangi bir göle kıyısı olup, ismini başka bir ilden, ilçeden, beldeden vs. alan Dünya’da başka bir örneği varmıdır? Yani en azından bu gölümüzün isminin Bitlis Van Gölü olmasını istiyoruz.
Bakın Dünya çapında bir yarışma yapıldı, neredeyse bir milyona yakın oy kullanıldı ve % 65’i Bitlis il sınırlarımızın içerisinde olan gölümüzde Bitlis kelimesi geçmedi.
Durer sözlerine devamla; ilimize gelen ve Van Gölü havzasında gezdirdiğimiz misafirlerimizin bile kafası karışıyor, bu gölün isminin Bitlis Gölü olması gerektiğini söylüyorlar. Tarihsel bir çok yazılı kaynak’ta “Tatvan Denizi” olarak geçiyor. Hatta yöre halkının önemli bir kısmı da “Behra Tatvane” der.
Bu gölümüzde ve çevresinde deniz sporları başta olmak üzere birçok sosyal, sportif organizasyonlar yapılmakta olup, sürekli Van ismi ön plana çıkmaktadır. Dolayısı ile buradaki haklı tepkimize yetkilerin kulak tıkamamalarını ve bu haklı talebimize sahip çıkmalarını bekliyoruz.Van Gölü çok stratejik bir öneme sahip olup, İstanbul – Tahran Demiryolu hatlarını da bağlamaktadır.
Deniz yolu taşımacılığının da yapıldığı Van Gölü, sadece ülkeleri değil, kıtaları da birbirine bağlayan önemli bir göldür.
Gölün isminin “Tatvan Denizi” yada “Bitlis Van Gölü” olarak değiştirilmesi ile ilgili haklı talebimiz umarım bir an önce neticeye kavuşturulup, bu tartışma da son bulmuş olur. Şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.